Festőművész menü
Alapítvány menü

Bejegyzés | 2015. 05. 18. | Budaörsi műhely

Budaörsi műhely

Budaörsi műhely

„Fischer Ernő és tanítványai, Alföldi László budaörsi műtermében és szervezésében, több mint egy évtizedig – 1989-től, 2002-ig, a Mester haláláig – együtt dolgoztak és közös kiállításokat szerveztek Budaörsön, Zsámbékon és Budapesten. Az így létrejött mester és tanítvány viszony, az egyéni alkotások mellett sok közös munkát is eredményezett. Ennek bemutatására kívánunk egy közös kiállítást létrehozni, amelyben Fischer Ernő és a Budaörsi Műhelyhez tartozó tanítványok (Kölűs Judit, Bíró Judit, T. Horváth Éva, Csengery Béla és Alföldi László) akkor készült művei, reprezentálják a kialakult alkotóközösség művészi és szellemi eredményeit. E mellett az élő tanítványok újabb alkotásai, megmutatják a közös szellemi örökség tovább építhetőségét. Így a múlt és jelen együtt állása a közös kiállításon láthatóvá teszi, Fischer Ernő művészi és pedagógiai munkásságának az időállóságát.”

Alföldi László András, Fischer Ernő életútjának tanúja, dokumentátora, a Centenáriumi év 2013. évi előkészületei során az Alapítvány kurátoraként megtapasztalta az egyre szűkülő pénzügyi lehetőségeket, amelyek továbbra sem kedveznek Fischer Ernő művészetének méltó bemutatására. A Laci által mintegy negyven éven át összegyűjtött Fischer vázlatok, grafikák, egyéb dokumentumok, diák, hangszalagok meglétéről a baráti, érdeklődő szakmai kör rendelkezett csak ismeretekkel. Ez a szűk baráti kör rendszeresen meggyőződött Fischer munkásságának időt állóságáról és az alapítvány kurátoraiként a 2014. év közeledtével egyre növekedett bennünk a feszültség, hogy nem tudjuk Fischer Ernő művészetét az eddigieknél szélesebb körben még a centenárium apropóján sem, megismertetni. Ez a prés eredményezte többek között azt a minőségi ugrást, amelyet Alföldi László kedves barátom, a Tanár Úr leghűségesebb tanítványa meg tudott lépni. 2013 második félévében autodidaktaként megismerkedett a számítógép és az internet lehetőségeivel. Először több alkalmazást is használva, végül elkötelezte magát https://andraslaszloalfoldi.blogspot.hu/ közösségi fórum megnyitására, amelyet becsületére legyen mondva azóta is következetesen vezet. Az itt feldolgozott és bemutatott életmű többek között Fischer Ernő művészetének monográfia-feldolgozását alapozza meg, de ennél is messzebbre mutat.

Alföldi László következetes tevékenységének köszönhetően a 2014. december 3 január 4. időszakra tervezett kiállítás a 2013. évi tervezésnél is szélesebb távlatokat nyitott meg. A Tanár Úr életében több éven keresztül működött Budaörsi műhely bemutatásán túlmenően a ma már egymástól önálló és akár eltérő szakmai utakat járó tanítványok művészetének bemutatásával a közös mester hatásának továbbélését, módosulását vagy éppen az ettől való távolodást láttatja a gondos dokumentátor. Mindez művészeti-szakmai, filozófiai, erkölcsi tanulságokat, rendkívül izgalmas kérdéseket feszeget. A hitvallást és felelősséget, amelyet a Fischer szellemi örökséget ápoló közösség vall magáénak, talán leginkább Hamvas Béla ideillő, néhány gondolata fejezi ki a leginkább:

 

 „… senki sem tudhat többet, mint aminek előfeltétele ő saját maga. … tudásban mindenki csupán lényének érettsége arányában részesülhet.”

„Tudás és egzisztenciális tisztultság arányos.”

„Magasrendű művet csak magasrendű ember készíthet.”

„A művészet a legmagasabb emberi élettechnika, amely a legmagasabbrendű életet valósítja meg, a katarzist. Ha a mű nem katartikus, nem számít.”

„A korszerű … bizonytalan, kihívó, gyakran bántó, nyugtalanító, de nem lehet elfelejteni. Zavaros, dadog, anyagszerűtlen, beleavatkozása nem kellemes. Mégis ez az, amiről az ember úgy érzi, hogy ezt az az idő csinálta, amelyikben mindnyájan élünk.”

(Hamvas Béla életmű sorozat 26. kötet: Művészeti írások I.,

Öt meg nem tartott előadás a művészetről)

Az egyetlen kiállítást 2015. első félévében a tanítványok önálló tárlatai követik a Budaörsi Gróf Bercsényi Zsuzsanna Városi Könyvtár támogatásának köszönhetően 2015. első félévében. A tárlatokat Alföldi László rendezi és nyitja meg Fischer szellemében. A hivatkozott blogban pedig az interneten is feldolgozza a kiállításokat most már kiállító művészenként is.

BUDAORSI MUHELY0001

Kölűs Judit

T HORV MEGH0001

CSENGERY MEGH0001

ALFOLDI0001

 

Link:

https://noli-me-tangere.webnode.hu/news/fischer-erno-es-oten/

https://www.youtube.com/watch?v=LuqdtglOPlQ