Festőművész menü
Alapítvány menü

Bejegyzés | 2020. 08. 17. | Ég és Föld között - Transzcendens világkép és létfilozófiák Fischer Ernő művészetében c. konferencia 2015

Ég és Föld között konferencia – Meghívó, megnyitó, filmek, a kamarakiállítás képei, 2015

A Magyar Művészeti Akadémia 2015-ben “Ég és Föld között. Spiritualitás a kortárs magyar és nemzetközi művészetben és ennek nemzetközi vonatkozásai” címmel pályázatot írt ki.

2014. Fischer Ernő születési centenáriumi éve volt. Az akkor tíz éve működő Alapítvány erre már évekkel megelőzően készült. Többek között felvette a kapcsolatot a művész születési helyén, Losoncon működő Nógrádi Múzeum és Galériával életmű kiállítás megvalósítása érdekében. Mindkét részről pályáztunk a pénzügyi alapok megteremtéséért. Sikertelenül. Ennek ellenére eszköztelenül, minden jogszabályi és biztonsági követelményeknek is megfelelve, közgyűjteményeknek nyújtva a megfelelő garanciákat és velük együttműködve (Esztergomi Keresztény Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria!) a kiállítást létre hoztuk. Ugyanígy – együttműködő partnereket találva – Szegeden és Budaörsön is megszerveztük a kiállításokat. Ez utóbbi helyen a tervezett egy kiállítást követően még 2015-ben is folyt tovább a Budaörsi Műhely művészeinek öt “bemutatkozó” kiállítása. Célunk volt a centenárium alkalmával rámutatni arra a szellemi körre, amelyben a Tanár úr idős korában, a tanítványok szűkebb környezetében rendszerezhette addigi tapasztalatait és műhelyszerű együttműködésben valósíthatta meg magát. Budaörsön 2015 első felében még nyitva voltak a kiállítások, amikor májusban a XIII. kerületi Önkormányzat Radnóti Miklós Művelődési Központjában (RAM) is tarthattunk életmű kiállítást.

Minderről Sinkó István az Új Művészet 2015. 6. számában (https://www.ujmuveszet.hu/2015/06/centenarium-tanulsagokkal/) ír.

Ebben a helyzetben talált bennünket a MMA  pályázati felhívása, amely túlságosan is megérintette az általunk gondozott életművet ahhoz, hogy meg ne próbáljunk a felhívásnak megfelelni. A felhívásra az Alapítvány válaszolt “Ég és Föld között. Transzcendens világkép és létfilozófiák Fischer Ernő művészetében” címmel konferencia és kamarakiállítás tervével. Egy addig fel nem tárt, sőt értelmezési bizonytalanságokat is tartalmazó kérdéssel kívánt foglalkozni, amely ugyanakkor – Fischer munkásságának lényegi alapja. Erről Alföldi László a következőképpen ír: “A transzcendens világkép és létfilozófiák azért pontos meghatározása a mi konferenciánknak, mert a legáltalánosabb szinten határozza meg a témát, és így kinek-kinek módja van a maga aspektusából feldolgozni az általa kiválasztott kérdéskört. Fontos ez azért, mert ahogy a címben szereplő “létfilozófiák” többes száma jelzi, Fischer Ernőnek élete során, különböző életszakaszaiban változtak az alapvető elképzelései a művészetről, és ahogy ő szokta volt mondani a létről magáról is. De még egyes periódusok esetében is, egyszerre, egy időben több megközelítést is magáénak tudhatott.”

2015. november 9-én rendezhettünk meg “Ég és Föld között – Transzcendens világkép és létfilozófiák Fischer Ernő művészetében” konferenciát, amelyet Sinkó István, a Fischer Alapítvány kuratóriumának elnöke nyitott meg és elnökölt.

A konferencia videó felvételeit Szabados Tamás készítette.

Meghívó MEGHIVO_kicsi

Műsorfüzet FISCHER_FUZET_2015_WEB

Szöveg letölthető formában: UKG-KONF-2015-Megnyito-Szuromival

Mind a szöveg, mind a videófelvétel jelzi, hogy a konferencia elnöki megnyitását követően megidéztük az előző évben elhunyt Szuromi Pált, aki Fischer Ernő művészetének kiváló ismerője és első monográfusa volt. A felvétel a honlapon a 2009. évi szegedi konferencia anyagában található meg.

Ezt a vetítést követően Sipos Endre egy interjújának levetítésével a tanár úr is ” megszólalt. A felvétel a szövegben jelzett címekkel megtalálható a honlapon.

Videófelvétel a konferencia megnyitásáról